Zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, co dzieje się w Twoim ciele kiedy wychodzisz mokra z treningu?


Zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, co dzieje się w Twoim ciele kiedy wychodzisz mokra z treningu? Oczywiście wszystko zależ od Ciebie samej jak podchodzisz do zajeć i z jaką intensywnością jesteś w stanie ćwiczyć.
W końcu ani ból mięśni po intensywnym treningu, ani uczucie zadowolenia nie pojawiają się od tak znikąd.
Odczucia fizyczne i emocje powstają dzięki milionom reakcji chemicznych, które zachodzą w twoim organizmie. Dlatego hormony i związki chemiczne które wytwarza twoje ciało podczas aktywności fizycznej, mają niemałe znaczenie dla Twojego samopoczucia.
Sport to czysta przyjemność!!!! Oczywiście ten rekreacyjny lub ewentualnie w miarę rozsrozsądku wyczynowo, ale nie koniecznie w aspekcie zawodowym.
Największą zaletą samego trenjgu jest wydzielanie przez Twoj organizm zwiazkow zwanych endorfinami produkowanymi przez przysadkę mózgową
To wlasnie one sprawiają, że czujemy się szczęśliwi, a jednocześnie mamy zablokowane uczucia związane z bólem. Dzięki endorfinom zapominasz na chwile o problemach i nieprzyjemnych dolegliwości zaraz po zakończeniu intensywnego treningu.
Dzieki nim uzależniamy się od ćwiczeń fizycznych i doświadczamy euforii i mamy wrażenie jakby świat był bardziej kolorowy.
Dużą dawkę szczęścia podczas ćwiczeń zapewni ci również serotonina, która jest również odpowiedzialna za zdrowy sen i dobry apetyt. Wraz z endorfinami, ten związek chemiczny uczyni wysiłek fizyczny czystą przyjemnością. Poza tym serotonina ma korzystny wpływ na twoje pokłady energii oraz na zdolność uczenia się i koncentracji.

Kolejnym dopalaczem pozytywnej energii podczas treningu jest dopamina znana jako neuroprzekaźnik przyjemności.
Większość ludzi czerpie ogromną przyjemność tylko i wyłącznie z jedzenia ponieważ poziom dopaminy w ich ciele jest zbyt niski i wpadają w błędne koło. Gdy liczba receptorów dopaminy jest mała, potrzebujesz większej ilości tego związku we krwi (i więcej jedzenia), aby osiągnąć pożądany poziom zadowolenia. Dzięki regularnym ćwiczeniom poziom dopaminy w organizmie wzrasta, a tym samym maleje uczucie głodu.

Ogromną rolę w procesie odchudzania odgrywa hormon płciowy, którego właśnie kobiety wydzielają najwięcej
– decyduje o tym, czy podczas treningu energia wytwarzana jest przy pomocy węglowodanów czy tłuszczu. Kobiecy organizm wydzielający właśnie większą ilość estrogenu spala tłuszcz, podczas gdy mężczyźni uwarunkowania testosteronem tracą węglowodany. Spadek poziomu tego hormonu jest jedną z głównych przyczyn tycia w czasie menopauzy.
Dlatego drogie Panie… ?